top of page
NÉMETH ILONA - MELLER ZSÓFIA

nemzetiség: SZLOVÁK 

idő: 10'30"

készült: 2012

korábbi vetítések: Eastern Slovak Gallery Košice / Východoslovenská galéria, Szlovákia

INTERJÚ HELLER ÁGNESSEL
bio:

A Dunaszerdahelyen élő, 1963-ban született művész számos ponton kötődik Magyarországhoz: tanulmányait a budapesti Ipar-, illetve Képzőművészeti Főiskolán végezte, 2001-ben Munkácsy-díjat kapott, a kilencvenes évek közepe óta szinte minden évben kiállít Magyarországon, több munkája pedig a budapesti LuMú gyűjteményében található.

Emellett komoly szerepet tölt be a szlovákiai képzőművészeti életben is: a nyolcvanas évek végén egyik alapítója volt az experimentális művészetet népszerűsítő Stúdió ertének, 2001-ben a 49. Velencei Biennálén a közös szlovák–cseh pavilonban együtt szerepelt Jiři Surůvkával, és 2004 óta a pozsonyi Képzőművészeti Egyetem intermédia szakának oktatója. Munkái nemcsak Közép-Európában, hanem külföldön (például Luxemburgban, Svájcban, Franciaországban és Japánban) is ismertek, így egyaránt értelmezhetők a lokális (csallóközi), a szűkebb (szlovák és magyar) és tágabb (kelet-közép-európai) regionális, illetve a nemzetközi kontextusban. S bár a művészettörténészek a kilencvenes években alkotásait megpróbálták beszuszakolni a posztfeminista művészet körébe, Németh munkássága ennél sokrétűbb, és pályaképe (szükségképpen hézagos) felvázolásakor figyelembe kell venni, hogy az egyes alkotóperiódusok gondolati gócai olyan szorosan tapadnak egymáshoz, hogy nem lehetséges tökéletesen szétszálazni őket.

intro:

A Meller Zsófia Németh Ilona egy 2009 óta tervezett, ám végül külső – politikai – kontextusváltozás miatt meg nem született alkotásából táplálkozó, önálló mű. Az eredeti elképzelést egy Heller Ágnes-interjú ihlette; a világhírű filozófus arról mesélt, nagymamája, Meller Zsófia volt a bécsi egyetem első női hallgatója, és az előadóteremben paravánnal elválasztott helyen ült, hogy a fiú diákok ne lássák őt. A korabeli egyetemi vezetőség ugyanis úgy tartotta, egy nő jelenléte az előadásokon elvonná a diákok figyelmét a tanulástól. 
 

bottom of page