top of page
NÉMETH HAJNAL - HAMIS VALLOMÁS

nemzetiség: MAGYAR

idő: 18'00"

készült: 2012

korábbi vetítések: Invaliden1, Berlin, 2012, Tranzit, Budapest, MKE, Budapest

bio:
intro:

Németh Hajnal (1972) intermédia művész, Berlinben él és dolgozik. 2000-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszékén, jelenleg Berlinben él és alkot, a videó, a fotó, illetve az installáció műfajában. 
Korábbi, 2002 előtt készült műveiben - szerepjátékok, átváltozások révén - sokszor saját magát használja modellként, 2004 óta készít olyan videómunkákat, amelyek a zenét és a zenei ipart, mint modellt használják példaként egy elvonatkoztatott valóság ábrázolására. Németh Hajnal több rangos nemzetközi kiállítóhelyen szerepelt videómunkáival, mint pld.: Moderna Museet, Stockholm, Tate Modern, London, Temporären Kunsthalle Berlin, The Kitchen, New York, Ludwig Museum, Budapest, Society Renaissance, Chicago, Musée d’Art moderne de Saint-Etienne, Art Museum Singapore. Németh Hajnal 2011-ben az „ÖSSZEOMLÁS” – Passzív Interjú” című installációjával képviselte Magyarországot az 54. Velencei Képzőművészeti Biennálén. Németh Hajnal az utóbbi években elsősorban videókat valamint hangot és mozgóképet alkalmazó installációkat hoz létre. Az 2011-es Velencei Biennálén is bemutatott Összeomlás - Passzív Interjú című nagyformátumú projektjében használta először a kortárs opera műfaját írott szöveg énekes megjelenítésére.

 

A videóra rögzített Hamis Vallomás című zenei performansz témájának alapja egy történelmi esemény, valamint egy azt feldolgozó film dialógusa. 1882-83 között zajlott a „Tiszaeszlári vérvád”, amely antiszemita koncepciós perként vált hírhedté Európában. A perben a tiszaeszlári zsidókat azzal vádolták, hogy rituálisan meggyilkoltak egy keresztény lányt. A per leírását Eötvös Károly könyvéből ismerjük, aki védőügyvédként elérte a vádlottak felmentését.
Erdély Miklós 1981-ben készült Verzió című filmje a per egy részletére fókuszál: a koronatanú, a 14 éves Scharf Móric hamis vallomásának, a csendőrök általi betanítását ábrázolja érzékeny részletességgel. A vallomást feldolgozó Erdély-film dialógusainak ritmizált átiratai alkotják Németh zenei performanszának szövegkönyvét. Az előadás szerkezete a betanítás-betanulás módszerét követi; a hazugság erőszakkal történő rögzítését, mely később tanúságtétel formájában artikulálódik. A performansz ennek a folyamatnak az állomásait, a hamis vallomás megtanulását, elfogadását, pszichés elsajátítását, meggyőződéssé formálódását, majd végső és végzetes kimondását jeleníti meg.

 

Szerző: Németh Hajnal
Zeneszerző: Reinhard Hoffmann
Asszisztens: Annette Wiegand
Előadók:
Tobias Müller-Kopp (bariton), mint Péczely Kálmán, törvényszéki írnok
Christian Miebach (tenor), mint Scharf Móric, koronatanú
A Jazzchor Berlin Vokal, mint a vívódó psziché
Kórusvezető: Michael Betzner-Brandt
Kamera: Imreh István
Hangfelvétel: Fabien Leseure
Utómunkálatok: Yensin Jahn – PlanetRoc Studio
A felvétel készült: 2012, David Chipperfield Architects Studio, Berlin

Külön köszönet a támogatásért a következőknek:
Horváth Béla; Christian Helfrich; David Chipperfield Architects Studio, Berlin


 

bottom of page