EDITION 7
KISSPÁL SZABOLCS - SZERELMES FÖLDRAJZ
nemzetiség: MAGYAR
idő: 11'53"
készült: 2012
korábbi vetítések:
biography:
biography:
KissPál Szabolcs multidimenzionális művészeti gyakorlata a különböző médiák közti aktív párbeszéddel használja egyszerre a fotó, videó, installáció vagy konceptuális intervenció műfajait. Az újmédia és a képzőművészet közös keresztmetszetében alkotva fordul az észlelés problematikája, valamint a kortárs társadalom szocio-politikai aspektusai felé. Installációi és videói nemzetközi kiállításokon szerepeltek Európában, Ázsiában és az Egyesült Államokban, olyan helyszíneken, mint a Velencei Biennálé, a Whitstable Biennial, W139 Amsterdam, NCCA Moscow, a Seoul Media Art Biennial, Apexart és az ISCP New York-ban.
KissPál Budapesten él és dolgozik, az Intermédia tanszék adjunktusa.
synopsis:
A mű egyik kiindulópontja a Fővárosi Állat- és Növénykertben álló Nagyszikla, amelyet a mű képei az európai gyarmatosítás és kolonialista etnográfia, valamint a magyar kulturális és etnikai identitáskonstrukciók történetébe helyeznek. Az erdélyi Egyes-kő (románul: Magányos Kő) mintájára felépített állatkerti Nagyszikla abba az ideológiai és percepciós keretbe illeszkedett, amelyet az etnikai tájnak a 20. század elején, a mottóban idézett történeti formáció kelet-európai variánsaként elterjedt és különösen a trianoni döntés után a nemzeti mitológia fontos részévé vált fogalma jelölt ki. Az 1909 és 1912 között épített Nagyszikla körüli diszkurzív mezőt Trianon után (és óta) ezért az a szimbolikus térfoglalás határozta meg, amelynek egyik formája Feischmidt Margit definíciója szerint a nemzeti lét szimbolikus kiterjesztése olyan területekre, amelyek politikai értelemben nem tartoznak az országhoz . Az Állatkert ilyen módon egy virtuális ideológiai-politikai vita terepe is , hiszen a századelőn végrehajtott felújításának egyik fontos építésze, Kós Károly a transzilvánizmus egyik jelentős képviselőjeként épp egy multietnikus, és mind a romániai, mind a magyarországi hatalmi aspirációtól független Erdélyt képzelt el.
A Nagyszikla építését azt tehát, hogy miért is volt alkalmas az Állatkert az Egyes-kő szimbolikus diszlokációjára és Erdély etnikai tájként történő megjelenítésére, azaz a másik terének kisajátítására és sajátként történő bemutatására nem lehet megérteni anélkül, hogy látnánk, hogy az Állatkert etnográfiai tér is, amely korántsem pusztán a nem-emberi természet bemutatására szolgál, hanem építészetén keresztül (is) a Másik etnografikus megteremtésének egyik és mélyen a nyugati társadalmak imperialista és kolonialista politikájában, történelmében és imaginációjában gyökerező helye (máig). (Kékesi Zoltán)