top of page
CSÁKI LÁSZLÓ - MY NAME IS BOFFER BINGS

nemzetiség: MAGYAR

idő: 20'00"

készült: 2012

korábbi vetítések: Nextart Galéria, 2012

bio:

Csáki László (1977) vizuális művész, animációs filmkészítő. 1992-1996: Győri  Művészeti Szakközépiskola; 1996-2002: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME), Vizuális Kommunikáció Tanszék, video-szak; 2003- DLA képzés Moholy-Nagy Művészeti Egyetem; Tagja a Magyar Független Film és Video Szövetségnek és a Fiatal Képzőművészek Szövetsége Egyesületének. 2002-től a MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti fesztivál előzsűri tagja.

“Egy el nem készült film látványelemei, amelyek ez idáig csak a szövegben, adott esetben gazdagon leírva léteztek. Nem csinálok mást a művek megtervezése és alkotása közben mint – általában mindenki olvasás közben – vizualizálom a történetet, majd megpróbálom egy hozzá illő technikával megjeleníteni azokat. Ebből a megközelítésből eredően használok egyszerre több különböző médiumot. Mindig kell egy történet, amire dolgozni tudok, ami beindít és képekké tudom alakítani vagy el tudok veszni a részleteiben.”

 

 

info:

Csáki László krétával készült animációs filmje egy abszurdAmbrose Bierce-novella adaptációja. A különleges technikával készült animációs film korábban elnyerte az idei Kecskeméti Animációs Filmfesztivál fődíját.

A „Keserű Bierce” néven elhíresült író, Ambrose Bierce Ebolaj című novellájának adaptációja négy évig készült Csáki László alkotói műhelyében. A 18 perces krétafilm egyedi megoldásai a készítés folyamatában fejlődtek tovább a művész keze alatt, a film egészét jellemző leheletfinom technika karakteres egyensúlyt teremt a kibontakozó kegyetlen történet és a szétmálló krétapor adta levegősség kettősében.
A film sztorija a 20. század eleji amerikai irodalom groteszk és gyakran szadisztikus hangvételű Bierce írásán alapszik, aki a végletekig menő borulátás, maró gúny és szarkazmus képviselője volt írott műveiben és életében egyaránt. Pengeéles stílusban megírt rémtörténetei szinte megkívánják a tömör éjszaka mélységeinek látványát a vásznon; az általa teremtett kíméletlenül sötét miliő a most bemutatásra kerülő animációs film krétafehér elevenségében és tisztaságában, valamint letörölhető porhanyósságában oldódik fel vizuális válaszként. A mű finoman hangolt abszurditása és fekete humora az alkotás egészét áthatja, a „film noir” stílusát idéző vonalvezetés a krétapor folyamatos játéka által páratlanul könnyű és illanó valóságban elevenedik meg: a formák elmosódnak, felbukkannak, kiegészülnek és átalakulnak. Az alkotó számára a szisztematikusan megkomponált karakterjegyek 21. századi módon való kibontására szabad kezet adott a novella zárt rövidsége, de egyúttal a táblakréta által felvetett folyamatosan átalakulás lehetősége. Egyszerre hat ránk a mulandóság könnyed érzése és közben nem hagy nyugodni a minket a történet által lelkünkön hagyott súlyos kéznyom.

 

bottom of page